Prožijte jižní Moravu netradičně

Zážitek je jediná věc na světě, která Vám zůstane navždy. Prožijte proto ty nejdůležitější chvíle s rodinou, přáteli a obchodními partnery na originálních místech s neopakovatelnou atmosférou.

 

Valy u Mikulčic budou v provozu i v zimě

08.01.2010

Objekty

Zájem o prohlídky velkomoravského hradiště Valy u Mikulčic na Hodonínsku vzrůstá. V minulém roce si je prohlédlo 17 500 turistů, tedy asi o 2 500 návštěvníků více než předloni. Kvůli rostoucí oblibě budou tamní expozice otevřeny také přes zimu, a to v pracovní dny včetně pondělí. O víkendech a svátcích bude zavřeno.

Lákadlem Valů je předloni otevřený zmodernizovaný druhý pavilon. Objekt ukrývá torzo druhého mikulčického kostela s kosterními pozůstatky velmožů. Stálá výstava byla upravena tak, aby vytvářela dojem potemnělého středověkého chrámu. Od minulého léta zdobí areál také 3,5 metru vysoké sousoší patronů Moravy - svatého Cyrila a Metoděje. Je více než pravděpodobné, že na mikulčickém hradišti věrozvěstové působili. Valy by podle historiků mohly být dokonce bájným Veligradem - hlavním městem Velkomoravské říše, které se dosud nepodařilo objevit. Zájem o Valy se zvýšil také kvůli četným akcím pro děti. Školáci se například učí psát svá jména hlaholicí - písmem, které vytvořili Cyril s Metodějem. Mohou připravovat zapomenuté pokrmy a přednášky o Valech jim kromě procházek mezi vykopávkami zpestřují vystoupení šermířů.

Mikulčický komplex čeká rozsáhlá modernizace, která začne letošní rok. Prohlídkovou trasu zatraktivní skleněné tabule, do nichž budou vyleptány kresby zaniklých objektů. Nad hradištěm bude vztyčena rozhledna s naučnými panely. Česko a Slovensko před časem navrhly areál v Mikulčicích a velkomoravský kostel v nedalekých Kopčanech na zápis mezi světové památky UNESCO. Obě země ovšem kandidaturu archeoparku na poslední chvíli stáhly z důvodu nedostatečné připravenosti areálu. Návrh opět předloží po ukončení plánovaných prací.

-čtk-; -japo-
Foto: nakladatelství Libri

zdroj: COT Business

Valy u Mikulčic budou v provozu i v zimě

  • Jižní Morava
  • Evropská unie, evropský fond pro regionální rozvoj
  • Jihomoravský kraj
  • ROP Jihovýchod