Prožijte jižní Moravu netradičně

Zážitek je jediná věc na světě, která Vám zůstane navždy. Prožijte proto ty nejdůležitější chvíle s rodinou, přáteli a obchodními partnery na originálních místech s neopakovatelnou atmosférou.

 

Mikulčice: modernizace velkomoravského komplexu

06.07.2010

Objekty

Archeologové se pustili bezmála po padesátileté přestávce do záchranného výzkumu v knížecím paláci velkomoravského hradiště Valy v Mikulčicích. Práce jsou prvním krokem k celkové modernizaci komplexu, který by mohl být v budoucnu zapsán mezi světové památky UNESCO. Přestože byl objekt paláce již probádán, je možné, že výzkum přinese nové objevy.

Knížecí palác stál spolu s dvanácti kamennými kostely v centrální části Valů. Podle některých úvah mohly být hlavním městem Velké Moravy – bájným Veligradem, který se nepodařilo najít. V objektu, z něhož zbyly jen základy, sídlil panovnický rod. Místo bylo v padesátých letech minulého století, kdy výzkum začal, prohledáno. „Od té doby se změnily archeologické postupy. Nyní jsou naše možnosti mnohem větší. Přestože pracujeme tam, kde se již výzkum konal, jisté šance na zajímavé nálezy máme,“ uvedl archeolog Lumír Poláček. V knížecím paláci a jeho okolí se našly cenné věci denní potřeby i honosné šperky. Vědci odkryjí půdu v okolí základů a uvnitř stavby. Zajímá je především technologie výstavby vladařského sídla.

Po ukončení těchto prací budou základy vyzděny z kamenů do výšky třiceti centimetrů. Obrys budovy v terénu tím více vynikne. Obdobně budou upraveny také základy všech kostelů. Při následné úpravě archeoparku budou v areálu rozmístěny skleněné tabule s kresbami jednotlivých objektů. Vznikne tak zvláštní vizuální efekt. Návštěvník díky němu snadněji zjistí, jak původní stavby vypadaly. Pohledem přes sklo se mu totiž spojí základy v terénu s kresbou budovy na skle. Modernizace Valů přijde na asi 110 milionů korun. Počítá se s úpravou expozic i vnějších částí komplexu. Zajímavostí bude rozhledna uprostřed areálu, přes jejíž skleněné boky spatří příchozí obrazy, které budou prezentovat původní podobu velkolepého velkomoravského hradiště.

Mikulčice a sousední slovenskou obec Kopčany v budoucnu spojí lávka přes hraniční řeku Moravu. V Kopčanech dodnes stojí prvořadá památka – jediný dochovaný velkomoravský kostel. Vznikne tak rozsáhlý mezinárodní archeopark, který se bude ucházet o zápis na prestižní seznam UNESCO. Česká republika a Slovensko návrh již dříve podaly. Poté jej ovšem odborníci stáhli s tím, že celý projekt nebyl dostatečně připraven pro posouzení mezinárodními experty.

Text: -čtk-

Foto: nakladatelství Libri

zdroj: COT Business

Mikulčice: modernizace velkomoravského komplexu

  • Jižní Morava
  • Evropská unie, evropský fond pro regionální rozvoj
  • Jihomoravský kraj
  • ROP Jihovýchod