Prožijte jižní Moravu netradičně

Zážitek je jediná věc na světě, která Vám zůstane navždy. Prožijte proto ty nejdůležitější chvíle s rodinou, přáteli a obchodními partnery na originálních místech s neopakovatelnou atmosférou.

 

Krajina jako zahrada

06.09.2010

Objekty

Lednicko-valtickému areálu se říká Zahrada Evropy. Je to zřejmě nejrozsáhlejší parkově upravená krajina na světě, zapsaná mezi památkami UNESCO. Kromě rezidencí rodu Lichtenštejnů v Lednici a ve Valticích tu najdete další drobné stavby, například kaple, kolonády, umělou zříceninu či vítězný oblouk.

Zatímco novogoticky upravený zámek Lednice sloužil Lichtenštejnům jako reprezentační letní sídlo, rodinnou rezidencí byl barokní zámek ve Valticích. Barokní a rokokové zařízení interiérů poskytuje představu o tom, jak v 17. a 18. století žili bohatí šlechtici. Lednicko-valtický areál ovšem nabízí i další zajímavá místa, například prohlídku umělé zříceniny zvané Janohrad, Apollonova chrámu, vyhlídkového Minaretu v lednickém zámeckém parku či Dianina chrámu v podobě vítězného oblouku.

Zámek Lednice je nejnavštěvovanější památkový objekt na Moravě. Poslední přestavba v pol. 19. století mu vtiskla podobu romantického novogotického paláce obklopeného rozsáhlým parkem. K návštěvě láká i zdejší unikátní zámecký skleník a k vyzkoušení projížďky na lodích, lahodné víno i procedury v nových Lázních Lednice.

Vaší pozornosti by neměl v oblasti uniknout ani impozantní zámek Mikulov s několika muzejními expozicemi. Raritou je sklepení s vinařskými lisy a obřím sudem.

Co musíte vidět…

Zámek Lednice – šlechtické sídlo ve stylu anglické tudorovské novogotiky, někdejší rezidence rodu Liechtensteinů. Kromě reprezentačních interiérů můžete navštívit i umělou krápníkovou jeskyni s výstavou strašidel, v barokních konírnách najdete akvárium Malawi. Zámek obklopují okrasné zahrady s historickým skleníkem a anglický park s vyhlídkovým Minaretem, poblíž se nachází umělá zřícenina Janohrad.

Zámek Valtice – barokní rezidence rodu Liechtensteinů, čestný dvůr s jízdárnou patří k nejkrásnějším stavbám svého druhu v celé České republice. V zámeckém sklepení sídlí stálá degustační expozice Salon vín České republiky.

Apollonův chrám u Lednice – chrám boha slunce nad Mlýnským rybníkem pochází z roku 1817 a je dílem architekta J. Kornhäusela. Ve středu terasy nesené dórskými sloupy je půlkruhový výklenek s reliéfem boha Apollona na slunečním voze.

Kolonáda na Raistně – monumentální klasicistní stavba nad Valticemi zdobená postavami z antické mytologie. Ze střešní terasy se otvírá pohled do tří zemí, na Moravu, Rakousko a Slovensko.

Další drobné stavby Lednicko-valtického areálu – Hraniční zámeček (klasicistní budova na historické hranici Moravy a Dolního Rakouska), Rybniční zámeček (roku 1926 zde vznikla první biologická výzkumná stanice na Moravě), chrám Tří grácií (klasicistní krytá kolonáda se sousoším antických bohyní, vytesaným z jediného kusu kamene), kaple sv. Huberta (novogotická kaple uprostřed lesního palouku), Dianin chrám neboli Rendez-vous (mohutná stavba v podobě římského vítězného oblouku s přístupnými interiéry).

Mikulov – město s barokním zámkem, řadou měšťanských domů a cenným souborem židovských památek, kostel sv. Anny, jedna z nejstarších loret v českých zemích (1623), byl přebudován na hrobku pánů z Dietrichsteina. Z města vede křížová cesta na Svatý Kopeček s kostelem sv. Šebestiána.

Víte, že…

Jedině ve Valticích můžete navštívit Salon vín České republiky

Žádný milovník vína by neměl vynechat návštěvu monumentálního zámku ve Valticích. Ve stylově upraveném zámeckém sklepení totiž sídlí Salon vín, stálá degustační expozice se stovkou nejlepších moravských a českých vín.

Kolekce je každoročně vybírána v rámci soutěže Salon vín České republiky, vína přihlášená do Salonu smějí být vyrobena výhradně z domácích hroznů a musí projít systémem nominačních výstav. Stovka vín tak každý rok získá právo na označení lahví známkou „Salon vín České republiky“ a získá čestné místo v expozici. Při prohlídce můžete individuálně ochutnávat všechny vystavené vzorky anebo si zvolit některý z degustačních programů, řízených sommelierem.

zdroj: Czechtourism

Krajina jako zahrada

  • Jižní Morava
  • Evropská unie, evropský fond pro regionální rozvoj
  • Jihomoravský kraj
  • ROP Jihovýchod