Prožijte jižní Moravu netradičně

Zážitek je jediná věc na světě, která Vám zůstane navždy. Prožijte proto ty nejdůležitější chvíle s rodinou, přáteli a obchodními partnery na originálních místech s neopakovatelnou atmosférou.

 

Brněnská vila Tugendhat je jediná památka moderní architektury České republiky na seznamu UNESCO

25.02.2012

Objekty

Vila Tugendhat prošla v uplynulých dvou letech zásadní rekonstrukcí a od března nabídne návštěvníkům řadu novinek. Mimo hlavní obytné prostory si turisté budou moci prohlédnout zcela unikátní technické podlaží se strojovnou vzduchotechniky, „antimolovou místnost na kožichy“ a byty služebnictva. Pro zájemce z řad odborné veřejnosti bude k dispozici badatelské centrum. Celkovou revitalizací prošla také zahrada.

Nadčasově krásný skvost moderní architektury

Vilu Tugendhat vyprojektoval v roce 1928 významný německý architekt Ludwig Miese van der Rohe na objednávku majitele brněnské textilní firmy Fritze Tugendhata. Stavba byla dokončena v prosinci roku 1930. Rodina si však výjimečného domu na mírně svažitém pozemku ve čtvrti Černá Pole příliš neužila. Bydlela zde pouhých 8 let, protože v obavě před nacisty v roce 1938 emigrovala. Za války zabrali vilu Němci a po ní došlo k její devastaci vojáky Rudé armády. Po válce sloužila různým účelům, začátkem osmdesátých let přešla do majetku města Brna a po částečné rekonstrukci byla využívána k reprezentaci a ubytování hostů. V roce 1992 v jejích zdech podepsali premiéři Václav Klaus a Vladimír Mečiar dohodu o rozpadu Československa. Roku 2001 byla vila Tugendhat zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO jako jediná památka moderní architektury v České republice. Rodinný dům vešel do dějin architektury nejen svou konstrukcí a uspořádáním obytného prostoru, ale také na svou dobu výjimečným technickým zázemím, které zahrnovalo unikátní elektrické spouštění oken, důmyslnou klimatizaci či fotobuňku u vstupu. Slavnostní otevření vily po rekonstrukci se uskuteční 29. února a první návštěvníci z řad veřejnosti ji budou moci navštívit v sobotu 3. března. Při prohlídce budete moci mimo jiné zjistit, že je odtud překrásný pohled na panorama města.

Brno se pyšní i dalšími významnými památkami

Centrum jižní Moravy a krajské město Jihomoravského kraje s téměř 400 000 obyvateli má turistům co nabídnout. Královský hrad Špilberk ze 13. století byl během 17. A 18. století přestavěný na barokní pevnost, která se stala nejproslulejší věznicí v celé habsburské monarchii a přezdívalo se jí „žalář národů“. Dnes zde sídlí Muzeum města Brna s řadou stálých expozic. Hrad obklopuje rozsáhlý park, odkud je zajímavý pohled na město. Druhý brněnský hrad Veveří se vypíná v překrásné krajině nad brněnskou přehradou. Je to bývalý královský a lovecký hrad a navštívit ho můžete jak po souši, tak po vodě - přímo pod hradem se nachází zastávka parníku.

Otrlejším povahám můžeme doporučit návštěvu barokní krypty v podzemí kláštera kapucínů na Kapucínském náměstí. Ojedinělý systém cirkulace vzduchu v této hrobce umožňuje mumifikaci volně uložených těl zemřelých. Na Mendlově náměstí se nalézá výjimečný gotický chrám Nanebevzetí Panny Marie, který v roce 1987 obdržel od papeže Jana Pavla II. titul basilica minor. Nejstarší světskou stavbou v Brně je „Stará radnice“ se známou křivou věžičkou opředenou různými pověstmi a slavným „brněnským drakem“ zavěšeným v průjezdu věže.

Až vás pamětihodnosti unaví

Po té, co shlédnete nejvýznamnější stavební památky, doporučujeme navštívit nádherný areál brněnského výstaviště, kde se každoročně koná více než padesát veletrhů mnoha různých oborů. Dalším výletním cílem může být zoologická zahrada s rozlohou 65 hektarů na svazích Mniší hory v městské části Brno – Bystrc. Chovají tu více než 200 druhů zvířat v počtu téměř 800 kusů. V létě je oblíbeným rekreačním místem brněnská přehrada, kde můžete jen tak spočinout, ale můžete si tu také dobře zasportovat. Patříte-li k vyznavačům motorismu, pak nezapomeňte zavítat na nedaleký Masarykův okruh, který je jedním z nejmodernějších závodních okruhů ve střední Evropě. Nabídnou vám tu exkurzi s odborným výkladem, předváděcí jízdu nebo inline bruslení po okruhu.

Co s načatým večerem?

V loňském roce získalo Brno 1. místo v soutěži Urban Security Award, do které se přihlásilo s projektem Bezpečná lokalita – bezpečné bydlení. Nemusíte se tedy bát vyrazit večer do ulic. Určitě zavítejte do některé z mnoha restaurací, protože moravská gastronomie je opravdový pojem. Krajové speciality (moravský vrabec, znojemský guláš, vlčnovské vdolečky…) doporučujeme zapít sklenkou bílého nebo červeného moravského vína. Po dobré večeři si pak můžete vybrat z bohaté nabídky kulturních a společenských akcí. V Brně působí řada divadel, k návštěvě lákají také koncertní sály a kluby, které nabízejí hudbu všech žánrů. Nezapomenutelným zážitkem bude jistě poslech tradiční moravské cimbálové muziky a moravských lidových písní.

Jihomoravský kraj vás nadchne

Rozlohou se Jihomoravský kraj řadí na čtvrté místo a počtem obyvatel na třetí místo mezi ostatními regiony České republiky. Čtyři zdejší lokality jsou zapsány na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, nabídku doplňuje přitažlivá folklorní a vinařská turistika. Ať se rozjedete po tomto kraji, kterýmkoliv směrem, budete mít co obdivovat. Za návštěvu stojí jeden z nejkrásnějších hradů v České republice Pernštejn, Lednicko-valtický areál, Moravský kras i města Znojmo, Hodonín, Strážnice.

zdroj: CzechTourism - iNFO bulletin

Brněnská vila Tugendhat je jediná památka moderní architektury České republiky na seznamu UNESCO Brněnská vila Tugendhat je jediná památka moderní architektury České republiky na seznamu UNESCO Brněnská vila Tugendhat je jediná památka moderní architektury České republiky na seznamu UNESCO Brněnská vila Tugendhat je jediná památka moderní architektury České republiky na seznamu UNESCO Brněnská vila Tugendhat je jediná památka moderní architektury České republiky na seznamu UNESCO Brněnská vila Tugendhat je jediná památka moderní architektury České republiky na seznamu UNESCO Brněnská vila Tugendhat je jediná památka moderní architektury České republiky na seznamu UNESCO Brněnská vila Tugendhat je jediná památka moderní architektury České republiky na seznamu UNESCO Brněnská vila Tugendhat je jediná památka moderní architektury České republiky na seznamu UNESCO Brněnská vila Tugendhat je jediná památka moderní architektury České republiky na seznamu UNESCO Brněnská vila Tugendhat je jediná památka moderní architektury České republiky na seznamu UNESCO

  • Jižní Morava
  • Evropská unie, evropský fond pro regionální rozvoj
  • Jihomoravský kraj
  • ROP Jihovýchod