Prožijte jižní Moravu netradičně

Zážitek je jediná věc na světě, která Vám zůstane navždy. Prožijte proto ty nejdůležitější chvíle s rodinou, přáteli a obchodními partnery na originálních místech s neopakovatelnou atmosférou.

 

2012 – 20 let, 12 památek, 1 země

04.03.2012

Objekty

Česká republika letos slaví dvacáté výročí od zapsání prvních památek na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Přijeďte a objevte 12 skutečných „světových klenotů“.

Praha historická

Ne nadarmo se o Praze se říká, že je jedním z nejkrásnějších měst světa, které má své neopakovatelné kouzlo. A jak by také ne, když je opředeno řadou bájí, pověstí a historek tradujících se po staletí. Naleznete tu výjimečné památky všech stavebních slohů, za vidění stojí Staronová synagoga, Anežský klášter, Pražský hrad včetně katedrály sv. Víta. V letní turistické sezóně vás určitě nadchnou volně přístupné zahrady Pražského hradu. Nezapomeňte zavítat také do některé staropražské hospůdky a hrdlo svlažit žejdlíkem vynikajícího českého piva.

Brno funkcionalistické

Vila Tugendhat, perla světové funkcionalistické architektury, je od letošního února po rozsáhlé rekonstrukci opět jedním z hlavních turistických cílů města Brna. Mimo hlavní obytné prostory si tu budete moci prohlédnout zcela unikátní technické podlaží se strojovnou vzduchotechniky, „antimolovou místnost na kožichy“ i byty služebnictva. Celkovou revitalizací prošla také přilehlá zahrada, odkud je zajímavý pohled na město, které vám nabídne mnoho dalších turistických atraktivit.

Olomouc církevní

Zvláště vyznavačům církevní turistiky doporučujeme návštěvu Olomouce, kde můžete mimo jiné vidět Sloup Nejsvětější Trojice. Jedná se o výjimečné dílo v kontextu  evropské barokní architektonické a sochařské tvorby. Unikátní je výškou, výzdobou a také z hlediska kombinace materiálů. Část sochařské výzdoby je z kamene a část ze zlacené mědi. Uvnitř sloupu je ukryta malá kaple. Věřte, že až budete stát před touto památkou a na vlastní oči obdivovat její monumentalitu, bude se vám tajit dech.

Český Krumlov pohádkový

V tomto nevelkém městě na jihu Čech se budete cítit jako v pohádce. Rozsáhlý zámecký komplex a jedinečná středověká městská zástavba vám umožní toulat se uličkami s romantickými zákoutími, kde naleznete mnoho galerií a hospůdek. V zámeckém parku uvidíte divadelní raritu - otáčivé hlediště. Možná se necháte zlákat k projížďce na voru po řece Vltavě. Ta se klikatí pod hradbami města a z její hladiny získáte zcela nový pohled na město.

Holašovice selské

Kdo má vztah k venkovu, při návštěvě České republiky nesmí vynechat vesnici Holašovice ležící v malebné krajině jižních Čech 18 kilometrů od Českých Budějovic. Na prostorné obdélníkové návsi uvidíte 23 památkově chráněných středověkých usedlostí s celkem 120 budovami, které jsou propojeny ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy. Představují nejvýznamnější památku takzvaného „selského baroka“. Když sem zavítáte ve dnech 20. – 22. července, budou se tu konat tradiční selské slavnosti, které vás svou atmosférou zavedou o několik století zpět.

Kroměříž zahradnická

Město nazývané Hanáckými Aténami vám nabídne mnoho zajímavostí na malé rozloze. Největší atraktivitou je Arcibiskupský zámek s přilehlou Květnou zahradou. Nevídaná krása barevných kombinací květů vás přesvědčí o tom, že zahradnictví není jenom krásné řemeslo, ale že může být i významným uměním. Ve dnech 3. až 6. květnase na zámku uskuteční tradiční Stavovské dny, kdy prohlídky historických sálů zpestří hasiči, myslivci, vojáci a poví vám o kroměřížském zámku to, co se jindy nedozvíte!

Kutná Hora stříbrná

Díky těžbě stříbra a ražbě mincí bylo město od pradávna nazýváno stříbrnou pokladnicí českého království. Městu vévodí chrám zasvěcený patronce horníků, sv. Barboře. Jeho stavba trvala více než 500 let. Když navštívíte České muzeum stříbra, dozvíte se mnoho zajímavého a navíc se alespoň na chvíli můžete vžít do role permoníka.

Lednicko-valtický areál romantický

Území areálu bylo po staletí spojeno s rodem Lichtenštejnů, kteří bohatství investovali do tvorby této kulturní krajiny. V zámcích Valtice a Lednice si můžete prohlédnout honosné interiéry a projít se rozsáhlými parky. Určitě budete nadšeni i romantickým výletem na kole k méně okázalým objektům, jako je například Chrám Tří Grácií, Janův hrad nebo Obelisk.

Valtice skrývají poklad ve svých sklepích dodnes v podobě Salónu vín, nejlepších vín České republiky. V Lednici se koná mezinárodní soutěž ledových a slámových vín.

Litomyšl hudební

Dominantou města je renesanční zámek s více než osmi sty sgrafity. Když si tento klenot prohlédnete, pak vás jistě k procházce zlákají historické uličky zakončené v Klášterních zahradách. Tam si můžete odpočinout a zavzpomínat na místního rodáka, předního českého skladatele Bedřicha Smetanu, na jehož počest se tu každoročně koná mezinárodní hudební festival.

Telč malebná

Město si určitě zamilujete už při prohlídce centra. Měšťanské domy tu vznikaly podle jednotného plánu, takže jejich podloubí i průčelí tvoří nádherný jednotný celek. Také prohlídka renesančního zámku s přilehlým parkem vám přichystá nezapomenutelné zážitky. Telč leží v jihozápadním cípu Moravy, na půl cesty mezi Prahou a Vídní a rozhodně by neměla uniknout vaší pozornosti při návštěvě České republiky.

Třebíč tajuplná

V Třebíči se dochovalo unikátní bývalé židovské ghetto, které kdysi patřilo k významným střediskům židovské kultury na Moravě. Atmosféru města nejlépe poznáte, projdete-li se křivolakými uličkami s tajemnými průchody a zákoutími. Další cennou památkou města je trojlodní bazilika sv. Prokopa, která je jedinečnou ukázkou stavby románského a gotického slohu.

Žďár nad Sázavou santinovský

Ke skutečným klenotům města i celé České republiky patří poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, jehož autorem je jeden z největších architektů českého baroka Jan Blažej Santini-Aichel. Tento objekt vynikne především při pohledu z ptačí perspektivy. Chrámové zdi kolem areálu vykreslují deseticípou hvězdu, zatímco samotný kostel je vystavěn ve tvaru hvězdy pěticípé. Další historické objekty, ale i moderní stavby současné architektury můžete obdivovat, když se vydáte po Santiniho cyklotrase nádhernou krajinou Českomoravské vysočiny.

zdroj: CzechTourism - iNFO bulletin

2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země 2012 – 20 let, 12 památek, 1 země

  • Jižní Morava
  • Evropská unie, evropský fond pro regionální rozvoj
  • Jihomoravský kraj
  • ROP Jihovýchod