Prožijte jižní Moravu netradičně

Zážitek je jediná věc na světě, která Vám zůstane navždy. Prožijte proto ty nejdůležitější chvíle s rodinou, přáteli a obchodními partnery na originálních místech s neopakovatelnou atmosférou.

 

Hrady a zámky ožívají

13.03.2012

Objekty

Česká republika patří, co do počtu hradů a zámků, k velmocím Evropy. Ve všech třinácti krajích je rozeseto více než 200 těchto historických památek a potěšitelné je, že v turistické sezóně ožívají bohatým kulturním životem. Na řadě z nich jsou pořádány koncerty, divadelní představení a různé dobové jarmarky, na nichž můžete shlédnout například ukázky řemesel, historických tanců i souboje šermířů. Občas se konají noční prohlídky některých těchto objektů.

Nejkrásnější relikviář mají v Karlovarském kraji

Hrad v Bečově nad Teplou  prodělal v průběhu staletí různé přestavby i přístavby. Nakonec byl propojen se sousedním zámkem a po nedávné rekonstrukci vás opět láká k prohlídce. V roce 1985 tu byl nalezen relikviář sv. Maura, který je co do hodnoty srovnatelný s korunovačními klenoty. Objevení tohoto relikviáře se považuje za jeden z největších nálezů 20. století v Česku. Za viděnou stojí také zámek Kynžvart, který z Bečova není daleko. Leží na úpatí Slavkovského lesa, na soutoku tří potoků v blízkosti světoznámých Mariánských Lázní. Vystavěn byl jako letní sídlo kancléře Metternicha, který sem soustředil množství uměleckých předmětů, sbírky mincí, medailí, porcelánu a zbraní. Nadšeni budete určitě i rozlehlostí anglického parku.

Největší zřícenina hradu se nachází na Plzeňsku

Hrad Rabí byl založen v polovině 14. století a do konce 15. století byl opevňován a rozšiřován. V české historii hrál významnou roli. Dnes jsou na této hradní zřícenině zpřístupněné prostory královských paláců, nejstarší částí hradu je vysoká věž, která sloužila k obytným i obranným účelům. Pod věží vzniklo malé nádvoří s hradní studnou, která byla ručně vylámána ve skalním podloží až do 60 metrů. Upravené cyklostezky, blízká řeka Otava a hustá síť turistických značek naplní vaše očekávání, ať už se na Rabí vydáte pěšky, na kole nebo lodí po řece Otavě. S vodou má hodně společného také další významná památka regionu - gotický vodní hrad Švihov, který je jedním z nejmladších českých hradů. V kapli a několika místnostech se dochovaly gotické plastiky a nástěnné malby ze 16. století.

V jižních Čechách naleznete nejpohádkovější zámek

Zámek Červená Lhota stojí na skále uprostřed jihočeského rybníka. Původní gotická vodní tvrz procházela renesančními, barokními i novodobými úpravami, až při jedné z nich získala novou červenou střechou, která svítila do okolního kraje. Odtud název Červená Lhota. Zámek je obklo­pen anglickým parkem. Velké popularitě se těší u filmařů. Líbit se vám bude také na zámku Kratochvíle, který byl zbudovaný po vzoru ital­ských renesančních vil. Vila stojí uprostřed  zahrady, která je obklopena ohradní zdí s baštami a věžovou bránou. V interiérech vyzdobených nástěnnými malbami a bohatými štukaturami je umístěna expozice loutkového a kresleného filmu.

Gotickým skvostem českých hradů se chlubí Středočeši

Na hrad Český Šternberk Vás z Prahy doveze vláček - Posázavský pacifik. Když se pro tento druh přepravy rozhodnete, nebudete litovat. Romantickou krajinou v okolí řeky Sázavy vám cesta rychle uběhne. Gotický skvost našich hradů Český Šternberk a jeho strmé hradby působí impozantně. Pojmenován byl podle erbovního znamení svého zakladatele, podle zlaté hvězdy. Na zpáteční cestě do Prahy pak můžete navštívit zámek Průhonice. Celoročně přístupný je rozlehlý zámecký park s nejrůznějšími druhy vzácných dřevin a rostlin. Doporučujeme jarní procházku, kdy zde rozkvétá množství různobarevných rododendronů a azalek. Průhonický park je Národní kulturní památkou a památkou UNESCO.

Do zámku s umělou jeskyní můžete zavítat v Ústeckém kraji

Romantický zámek v Ploskovicích je obklopen rozsáhlým parkem, původně koncipovaným ve stylu Versailleských zahrad. Naleznete tu zajímavou kuriozitu - v suterénu jižní strany objektu byla vybudována umělá jeskyně s lasturovými fontánami a sochami atlantů. Také zámek Krásný Dvůr láká k procházkám po rozlehlém parku. Jedná se o jeden z největších parků v anglickém stylu v Čechách s mnoha menšími stavbami, pavilóny a jezírky.

V Libereckém kraji je k vidění největší kolekce nástěnného malířství

Renesanční zámek Zákupy nabízí hned několik kuriozit. Nachází se tu osobní výtah firmy Ringhoffer z roku 1870. Ve zdejší kapli sv. Františka z Assisi měl v roce 1900 svatbu Ferdinand d ' Este. Malíř Josef Navrátil zde po sobě zanechal největší kolekci nástěnného i nástropního malířství 19. století na českých zámcích. Veřejnosti jsou zpřístupněny nejen reprezentační a obytné interiéry, ale i přilehlý anglický park a francouzská zahrada. V zámeckém příkopu se chovají medvědi. Výlet do Zákup můžete spojit s návštěvou nedalekého zámku Lemberk nebo hradu Bezděz.

Filmovou „hvězdou“ kraje Vysočina je hrad Pernštejn

Tajuplná atmosféra hradu Pernštejn přitahuje české i zahraniční filmaře. Hrad se už objevil ve více než čtyřiceti pohádkách a filmech. Majestátně se vypíná na skále nad městečkem Nedvědice. Právě díky své poloze nebyl za svou téměř osmisetletou historii nikdy dobyt. Při prohlídce hradu se snadno přenesete do světa princezen, rytířských soubojů a zbojnických potyček. Podobnou atmosféru naleznete i na jednom z nejmohutnějších českých šlechtických hradů v Lipnici nad Sázavou, který vás uchvátí monumentální středověkou architekturou i jedinečnou vyhlídkou do okolního kraje. V podhradí pak stojí za povšimnutí dům humoristy Jaroslava Haška, autora světoznámého románu „Osudy dobrého vojáka Švejka".

Literárně proslulou památkou se chlubí Královéhradecký kraj

Barokní zámek Ratibořice, který je obklopen rozsáhlým přírodním parkem i celá okolní oblast vešla do dějin díky spisovatelce Boženě Němcové a jejímu literárnímu dílu Babička. Malebná krajina Babiččina údolí láká k procházce, ale můžete se tady projet i na koních. V samotném zámku pak naleznete dobové interiéry z 19. století s připomínkami na spisovatelku i na postavy jejího literárního díla. Příjemnou zámeckou atmosféru nabízí také barokní zámek v Chlumci nad Cidlinou, který už po tři století neodmyslitelně patří k panoramatu města. Zámek má neobvyklý půdorys - tři čtvercová křídla spojená válcovým jádrem.

Pardubický kraj vás zve do zámeckého hipologického muzea 

Zámecký areál ve Slatiňanech je skutečným rájem pro návštěvníky, kteří hledají odpočinek, kulturní nebo sportovní vyžití. Na několika hektarech je tu pohromadě zámek, hřebčín, rozlehlý anglický park, rekreační lesy s množstvím sportovišť, obora s jeleny a muflony. Projít se můžete třešňovou alejí nebo alejí jedlých kaštanů. Tento region má mnohaletou hipologickou tradici, a tak není divu, že právě na zámek ve Slatiňanech byla umístěna hipologická sbírka. Jedná se o soubor předmětů, které se kdysi nalézaly na mnoha hradech a zámcích a různých institucích po celé naší zemi. Budete-li se chtít ponořit ještě více do historie, pak navštivte také hrad Svojanov, který v roce 1265 nechal postavit český král Přemysl Otakar lI.

V Jihomoravském kraji můžete navštívit zámecké muzeum vína

Rozlehlý zámek na výrazném skalním útesu tvoří už několik století nepřehlédnutelnou dominantu města Mikulov i jeho okolí. V polovině 15. století zde žila po­věstná bílá paní"- Perchta z Rožmberka, v roce 1805 právě tady jednal Napoleon s Rakouskem o uzavření míru. Vzhledem k tomu, žeMikulov a jeho okolí patří k tradičním vinařským centrům, bylo do prostor zámku umístěno vinařské muzeum. V zámeckém sklepu si určitě prohlédněte pozoruhodný obří sud, který pochází z roku 1643 a svým objemem 1014 hektolitrů (135 tisíc lahví) se řadí mezi největší v Evropě. Další zajímavou památkou, kterou byste v tomto regionu měli určitě navštívit, je výstavný barokní zámek Slavkov nedaleko Brna. Zde je k vidění Slavkovská obrazárna a muzeum připomínající Bitvu tří císařů v roce 1805. Příjemnou procházku si můžete dopřát v zámeckém parku s barokní zahradou, kde jsou umístěna sochařská díla.

Nejstarší moravská kamna uvidíte v Olomouckém kraji

Významnou památkou regionu je hrad Šternberk s gotickou válcovou věží a opevněním, gotickou kaplí se zbytky dobových maleb a renesančními obytnými budovami. V interiérech je původní i dovezené zařízení, cenné sbírky gotických plastik, tapet a muzeum hodin.

K hradu přiléhá podhradí s hospodářskými objekty a park. Dáváte-li přednost zámeckému prostředí, pak určitě zavítejte na zámek Velké Losiny. Dech se vám zatají při pohledu na krásné arkádové nádvoří, které je otevřeno směrem do anglického parku s mnoha druhy dřevin. Mobiliář zámku představuje jedinečný soubor vzácných uměleckých předmětů, cenné vybavení doplňují nádherná kamna z barevně glazovaných reliéfních kachlů. Jde patrně o nejstarší dochovaná kamna u nás a zcela jistě na Moravě.

V Moravskoslezském kraji se mohou pochlubit vzácnými rokokovými malbami

Mezi nejvýznamnější historické památky Moravskoslezského kraje se právem řadí barokní zámek v Kravařích. V jeho interiérech byla zřízena vojenská expozice a také expozice věnovaná heraldice okolních slezských sídel. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s rybníky a potůčky, kde roste téměř 100 druhů stromů a keřů, z nichž některé dosahují stáří přes 200 let. Mezi nimi vyniká torzo mohutného ořešáku, ke kterému se váže pověst, že pod ním plakala samotná císařovna Marie Terezie, když roku 1742 prohrála ve válce s Pruskem značnou část Slezska. V parku si můžete zahrát golf na devítijamkovém hřišti, prochází tu také cyklistická stezka vedoucí z Jeseníku do Ostravy. Další zajímavý zámek regionu naleznete v Bruntále, kde by vaší pozornosti neměly uniknout rokokové nástěnné malby mimořádné kulturní hodnoty. Pozoruhodná je i zámecká galerie s díly italských, holandských, vlámských a německých mistrů  i zámecká knihovna.

Zlínský kraj může nabídnout procházku vzácným zámeckým parkem

V tomto regionu vás zveme především k návštěvě zámku Lešná. Jeho současná podoba pochází z roku 1887, kdy byl původní zámek zbourán a na stejném místě zahájena výstavba nové rezidence. Nový zámek byl vytápěn ústředním teplovodním topením, byla zde zavedena elektřina, nechyběl vodovod s teplou a studenou vodou, domácí telefon, prostorné koupelny a splachovací toalety. V okolí zámku je romantický anglický park s dřevinami z Evropy, Severní Ameriky a Asie. V současné době je považován za jeden z nejcennějších zámeckých parků na Moravě. Navštívíte-li tuto nádhernou památku, pak si dejte do programu také návštěvu zlínské ZOO, která je hned v sousedství a nedaleký zámek Vizovice.

Více se o českých hradech a zámcích můžete dozvědět na: www.czecot.cz

zdroj: CzechTourism - iNFO bulletin

Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají Hrady a zámky ožívají

  • Jižní Morava
  • Evropská unie, evropský fond pro regionální rozvoj
  • Jihomoravský kraj
  • ROP Jihovýchod