Prožijte jižní Moravu netradičně

Zážitek je jediná věc na světě, která Vám zůstane navždy. Prožijte proto ty nejdůležitější chvíle s rodinou, přáteli a obchodními partnery na originálních místech s neopakovatelnou atmosférou.

 

Víno napříč staletími

10.05.2012

Objekty

Na zámku v Mikulově se 1. června otevřou brány zcela nové stálé vinařské výstavy nazvané „Víno napříč staletími“. Nejrozsáhlejší stálá vinařská výstava v České republice je jedinečná svým obsahem i výtvarným zpracováním. Návštěvníkům představí historii vinohradnictví a vinařství na našem území v evropských souvislostech.

V krásných nově zrekonstruovaných, dosud veřejnosti nepřístupných, prostorách bývalých barokních koníren již od konce března postupně vznikají dobová prostředí, která návštěvníka provedou od Egypta až po současnost. Návštěvník projde například románským sklepem, gotickou kaplí, renesančním labyrintem ve tvaru hvězdy či barokním divadlem. Všude najde srozumitelně a obrazově bohatě zpracované dobové informace.

Několik filmových projekcí návštěvníkovi ještě lépe přiblíží rozmach vinohradnictví a vinařství v jednotlivých obdobích historie. Závěrečnou projekci ukazující krásu naší vinohradnické krajiny bude moci shlédnout při posezení na kole, jakoby projížděl vinařskými cyklostezkami. V kombinaci s citlivým nasvícením a komponovanou dobovou hudbou bude prostor bývalých koníren naplněn zcela novou atmosférou.

Mezi exponáty jsou vzácné originály z Moravy i Čech, ale také dokonalé repliky. Nejstarším exponátem je 18 milionů let dochovaný otisk révy teutonské, který vůbec poprvé je dlouhodobě zapůjčen z Národního muzea v Praze.

Autoři mysleli rovněž na dětské či handicapované návštěvníky, pro které jsou na výstavě různé interaktivní a hmatové prvky. Výstavní prostor je bezbariérový. Díky spolupráci všech zúčastněných vzniká takto rozsáhlá a ojedinělá výstava v rekordně krátkém čase, během jednoho roku od spuštění přípravy.

Vůbec první souhrnnou stálou vinařskou výstavu o historii a rozmanitém vývoji vinohradnictví a vinařství na našem území "Víno napříč staletími" připravuje Praga Mystica s.r.o. za podpory Jihomoravského kraje a Vinařského fondu pro Regionální muzeum v Mikulově na zámku v Mikulově.

vložil: -pk-

zdroj: Svaz vinařů České republiky

Víno napříč staletími

  • Jižní Morava
  • Evropská unie, evropský fond pro regionální rozvoj
  • Jihomoravský kraj
  • ROP Jihovýchod