Prožijte jižní Moravu netradičně

Zážitek je jediná věc na světě, která Vám zůstane navždy. Prožijte proto ty nejdůležitější chvíle s rodinou, přáteli a obchodními partnery na originálních místech s neopakovatelnou atmosférou.

 

Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky

10.09.2012

Objekty

Krásné přírodní scenérie Lednicko–valtického areálu na jihu Moravy, které velice citlivě „vyzdobila“ lidská ruka drobnými i velkými stavbami a rozsáhlými parky, patří od roku 1996 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Nad krásami zámků ustrne romantik, při projížďce po cyklostezkách bude nadšen sportovec i milovník přírody, při návštěvě Salonu vín si na své přijde znalec dobrého vína. Lednicko–valtický areál je považován za nejrozsáhlejší člověkem uměle vytvořené území Evropy a rozhodně byste tuto oblast neměli nechat bez povšimnutí.

Areál je dílem Lichtenštejnů

Lichtenštejnové jsou označováni za jeden z nejstarších a nebohatších rakouských rodů. Pověst ale praví, že praotec Liechtensteinů byl chudý horník, který si svou těžkou prací vydělal jen na skromné živobytí. Když jednou kopal v podzemí, zjevila se mu víla, která ho dovedla na konec dávno opuštěné štoly, řekla: "Zde kopej," a zmizela. Horník se pustil do díla a po chvíli se ze skály ulomil kámen, který se mu rozsvítil v dlani. Podle tohoto drahokamu si potom on i jeho potomci začali říkat Liechtenštejnové.

Architektonické a přírodní zajímavosti

Právě rod Lichtenštejnů po staletí budoval Lednicko-valtický areál, ve kterém se nachází množství zajímavých objektů. Těmi nejatraktivnějšími a nejhonosnějšími jsou zámek Lednice, rozhledna Minaret a zámek Valtice. Za vidění stojí ale také drobné stavby - zámečky (Rybniční, Pohansko, Hraniční, Lovecký, Belveder, Lány), chrámy (Apollonův, Tři Grácie, Rendezvous, Reistna), lesní kaple sv. Huberta, empírový statek Nový dvůr, zřícenina Janův hrad, Maurská vodárna, Akvadukt a mnohé další.

Vstupní brána

Vstupní branou do Lednicko-valtického areálu je Břeclav. Své jméno získala po knížeti Břetislavovi, který zde v 11. století postavil pohraniční hrad . Město leží na řece Dyji blízko hranic s Rakouskem a Slovenskem. Pokud sem přijedete od Rakouska po železnici, můžete si vychutnat cestu, kterou v roce 1839 přijel do českých zemí vůbec první vlak. Břeclav bývá nazývána srdcem Podluží a žije bohatým folklorním životem. Lidové krojové zábavy se konají po celé léto vrcholí pak tradičními Svatováclavskými slavnostmi na konci září, kdy je tu hojnost oblíbeného burčáku a vína.

Zámek Valtice a Salon vín

Tento architektonický skvost byl původně postaven jako renesanční zámek, který později doznal přestavbu ve stylu baroka. Má více než 100 místností, z nichž 17 je zpřístupněno veřejnosti. Expozice znázorňuje život bohaté šlechty v 17. a 18. století. V zámeckých sklepích sídlí Salon vín, kde můžete ochutnat 100 nejlepších vín oceněných v rámci nejvyšší Národní soutěže. Je tu také naučná expozice o vinařství a vinařských oblastech České republiky.

Zámek Lednice a botanická zahrada

Při prohlídce skvostných interiérů tohoto velice honosného sídla si budete připadat jako v pohádce. Navštívit byste měli také rozsáhlý okrasný skleník s expozicí exotických rostlin, který přiléhá k zámku z pravé strany. Skleník je na svoji dobu velice pokrokovou stavbou, jež se stala vrcholným dílem tehdejší techniky a dnes je technickou památkou. Z Jižní Ameriky sem byly dovezeny tropické a subtropické rostliny, která jsou vysazeny tak, aby kvetly po celý rok.

V Lednicko-valtickém areálu vznikla klasická tužka

Josef Hardtmuth byl dvorním architektem rodu Liechtensteinů a tuhou kreslil plány a náčrty. Příčilo se mu, mít celý den špinavé ruce, proto přemýšlel, jak tuhu obalit dřevem a upravit její špičku. Nakonec vymyslel dnešní podobu tužky, která se neláme a nešpiní ruce.V roce 1802 si ji nechal patentovat a s výrobou začal právě v Lednici na Moravě.

Lichtenštejnské stezky

Lichtenštejnské stezky jsou ojedinělým souborem cykloturistických tras, spojujících nejkrásnější památky v oblasti Lednicko-valtického areálu a v Dolním Rakousku. Jedná se o pět stezek, které jsou značeny rodovým erbem Lichtenštejnů: Knížecí (31 km), Břeclavská (13,5 km), Poštorenská (11,5 km), Lednická (18 km) a Valtická (24 km). Ať se na kole vydáte po kterékoliv z nich, určitě nebudete zklamáni.

zdroj: Czechtourism

Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky Lednicko-valtický areál okouzlí nejenom romantiky

  • Jižní Morava
  • Evropská unie, evropský fond pro regionální rozvoj
  • Jihomoravský kraj
  • ROP Jihovýchod