Prožijte jižní Moravu netradičně

Zážitek je jediná věc na světě, která Vám zůstane navždy. Prožijte proto ty nejdůležitější chvíle s rodinou, přáteli a obchodními partnery na originálních místech s neopakovatelnou atmosférou.

 

Po 30 letech skončily hlavní opravy Špilberku

04.07.2013

Objekty

Od konce května letošního roku je návštěvníkům otevřen celý hrad Špilberk, který prošel náročnou rekonstrukcí. V jižním křídle hradu byly zbudovány nové výstavní prostory pro tři expozice, vznikla zde edukační místnost a přednáškový sál. Zrekonstruovány byly také přístupové cesty k hradu, hradní vinárna a vznikly zde nové prostory, například pro design shop, jak uvedl Pavel Ciprian, ředitel Muzea města Brna.

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm století výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. V dějinách však nechyběly i takové chvíle, kdy špilberská pevnost naopak vyvolávala v Brňanech pocity ohrožení a strachu. V průběhu staletí se význam a úloha Špilberku podstatně měnily. Z předního královského hradu a sídla moravských markrabat se postupně stala mohutná barokní pevnost, nejtěžší vězení rakouské monarchie – proslulý „žalář národů" a vojenské kasárny. Dnes je sídlem Muzea města Brna a jedním z nejvýznamnějších brněnských kulturních center.

Před mnoha lety zahájená celková rekonstrukce hradu byla z velké části dokončena právě zpřístupněným jižním křídlem, které bylo pro návštěvníky uzavřeno od roku 1987. Obnova této části hradu přišla majitele, město Brno, na téměř 150 milionů korun, které investoval během posledních tří let za pomoci dotací EU.

Křídlo se v uplynulých letech vracelo do podoby, kterou mělo za druhé světové války, kdy v něm sídlil wehrmacht. Tato část hradního komplexu má nyní obnovené původní sklepení, které bylo ve 13. století součástí královského paláce. Při opravě křídla našli archeologové měděný plech, z něhož ve středověku vyráběli pěnězokazci falešné mince, i zazděnou kočku. Na původní sklep navazují prostory v přízemí a dalších dvou patrech, které vznikly v první polovině 19. století. Příchozí v nich najdou výstavu O nové Brno, která představuje brněnskou architekturu meziválečného období, kdy ve městě vzniklo mnoho významných funkcionalistických objektů. Na ni navazuje expozice Od moderny po současnost. V sedmi místnostech najdou návštěvníci to nejlepší z výtvarného umění, co v Brně vzniklo po druhé světové válce.

Třetím lákadlem jižního křídla je expozice Krystalíza her, která je součástí projektu Orbis pictus Play. Je určena všem generacím a umožňuje prostřednictvím mnoha exponátů hru se světlem, zvukem a na terase i s větrem.

Zrekonstruovaný hrad Špilberk by se s novými expozicemi měl stát lákadlem pro návštěvníky Brna a měl by přispět k jeho větší atraktivitě. Jak uvedl Pavel Ciprian, v plánu jsou ještě další investice do oprav, které by už ale neměly být tak rozsáhlé.

-red-

zdroj: COT Business

  • Jižní Morava
  • Evropská unie, evropský fond pro regionální rozvoj
  • Jihomoravský kraj
  • ROP Jihovýchod