Prožijte jižní Moravu netradičně

Zážitek je jediná věc na světě, která Vám zůstane navždy. Prožijte proto ty nejdůležitější chvíle s rodinou, přáteli a obchodními partnery na originálních místech s neopakovatelnou atmosférou.

 

Expozice hradního pivovaru

07.02.2019

Objekty

Hrad Bítov jako první objekt ve správě Národního památkového ústavu prezentuje návštěvníkům od r. 2017 historické prostory hradního pivovaru. Návštěvník se seznámí s tím, jak bítovská šlechta, hlavně za hrabat Jankovských z Vlašimi a za hrabat Daunů vařila na hradě pivo.

Prostory jsou vybaveny rozličným pivovarnickým náčiním používaným při přípravě sladu tzn. od sběru chmele až po skladování již hotového sladu, panely s dobovými fotografiemi a popisem technologie výroby piva od samého počátku, jeho objevu jako kvašeného nápoje až po 19. století. Popisuje výrobu piva ve světě, u nás a hlavně na hradě, kde šlechta pivo vařila již od 15. století po století 19., kdy byl pivovar uzavřen.

Prohlédnete si chmelovou a sladovou půdu, zachovalý náduvník, humno, hvozd, prostor varny, ležácké sklepy, pivovarské komíny, historickou hospodu s bohatým vybavením, bednářskou dílu se spoustou nástrojů. Připravujeme prezentaci bytu sládka a šalandy pro pivovarskou chasu. S bítovským pivovarem je spojeno také jméno jednoho z našich nejslavnějších sládků a jeho rodiny sládka Poupěte. S pivovarnickým pozdravem Dej Bůh štěstí se na Vás těšíme při prohlídce.

Hradní zahrada - nově připravujeme a opravujeme za provozu velkou hradní zahradu, s několika voliérami a výběhy pro zvířata. Záměrem je vrátit zahradu do podoby, kdy hrad vlastnil velký milovník zvířat a hlavně psů poslední soukromý majitel hradu baron Jiří Haas mladší. Ten svoji zahradu se zvířaty několikrát ročně otevíral věřejnosti. Choval zde zvířata domácí, ale i druhy exotické, např.lvici Micimausi, mravenečníka, dravé ptáky, na hradě bylo i velké akvárium a terária. Jeho největšími miláčky byli psi, kterých se na hradě pohybovalo kolem stvoky a z nichž zůstala největší sbírka vycpaných psů na světě, čítající 51 ks a prezentovaná při prohlídce I. okruhu. V současné zahradě můžete vidět ve voliérách malé a střední papoušky a pávy, v letošním roce plánujeme doplnit vodní ptactvo k hradnímu rybníku.

Expozice hradního pivovaru Expozice hradního pivovaru

  • Jižní Morava
  • Evropská unie, evropský fond pro regionální rozvoj
  • Jihomoravský kraj
  • ROP Jihovýchod