Prožijte jižní Moravu netradičně

Zážitek je jediná věc na světě, která Vám zůstane navždy. Prožijte proto ty nejdůležitější chvíle s rodinou, přáteli a obchodními partnery na originálních místech s neopakovatelnou atmosférou.

 

Nejpohádkovější jsou Telč a Pernštejn

01.02.2007

Objekty

První ročník ankety Národního památkového ústavu (NPÚ) o nejpohádkovější hrad nebo zámek České republiky má svého vítěze. Stal se jím renesanční zámek Telč, který získal 1707 hlasů, druhý v pořadí skončil gotický hrad Pernštejn se 1410 hlasy a třetí místo získal zámek Červená Lhota s 953 hlasy.

Do ankety, která probíhala na internetových stránkách Národního památkového ústavu od 15. prosince do 10. ledna (12:00 hod.), se zapojilo na 7 000 milovníků kultury a historie.

Předání hlavní ceny proběhlo hned druhý den – 11. ledna na veletrhu Regiontour v pravé poledne na stánku NPÚ a mělo tak trochu pohádkový průběh. Kastelán telčského zámku Bohumil Norek převzal z rukou generálního ředitele Národního památkového ústavu Pavla Jerie pohádkový střevíček, který je replikou střevíčku z filmu Pyšná princezna. Symbolické je, že právě při tehdejším natáčení v Telči řekla princezna Krasomila svému princi, aby jí zavázal střevíček.

Telč a Pernštejn si nezávidí

Slavnosti se zúčastnil i kastelán Pernštejna Jakub Zdeněk Škrabal, jehož objekt skončil celkově sice „až“ druhý, ale zase získal první místo mezi hrady. Na důkaz, že Telč a Pernštejn spolu nesoupeří, se oba kasteláni objali, pogratulovali si a poté převzali od hejtmanů svých krajů stejný pamětní diplom. Kastelán Pernštejna zároveň tlumočil přítomným dobrou zprávu, že střecha hradu, která padla za oběť obrovskému požáru v roce 2005, je už opravena a rekonstrukční práce i nadále rychle pokračují.

Oba kasteláni také obdrželi pohádkové pasy, které je opravňují ke vstupu do pohádek, a od hejtmana kraje Vysočina Miloše Vystrčila dostali pohádkově vyhlížející dorty se zlatými korunkami. Jedním z prvních gratulantů byl majitel telčského panství – Zachariáš z Hradce se svou paní Kateřinou – oba se na výstaviště do pavilonu V přenesli z minulosti do současnosti, samozřejmě v kostýmech odpovídajících tehdejší módě 16. století.

„Naším cílem bylo vzbudit pozornost před nadcházející návštěvnickou sezonou na hradech a zámcích,“ řekl tiskový mluvčí Národního památkového ústavu Zdeněk Musil. „Jsme si vědomi toho, že musíme tuto anketu vyvážit i odborně, tzn. že se bude volit například Památka roku na základě výběru komise. Máme vizi, že v tomto případě by byly hodnoceny nejenom památky Národního památkového ústavu, ale také objekty spravované kraji, obcemi a soukromými osobami.“

Do prvního ročníku ankety bylo zařazeno 89 hradů a zámků, které Národní památkový ústav spravuje a jsou veřejnosti přístupné. Výsledky potvrdily předpoklady organizátorů, kteří stejné památky na začátku ankety na vítěze tipovali.

Text a foto: BVV a Jiří G. Souček

zdroj: COT Business

Nejpohádkovější jsou Telč a Pernštejn Nejpohádkovější jsou Telč a Pernštejn

  • Jižní Morava
  • Evropská unie, evropský fond pro regionální rozvoj
  • Jihomoravský kraj
  • ROP Jihovýchod