Prožijte jižní Moravu netradičně

Zážitek je jediná věc na světě, která Vám zůstane navždy. Prožijte proto ty nejdůležitější chvíle s rodinou, přáteli a obchodními partnery na originálních místech s neopakovatelnou atmosférou.

 

Hrad Veveří má zrestaurovánu freskovou jídelnu

12.07.2007

Objekty

Hrad Veveří, který se tyčí nad Brněnskou přehradou, má po pěti letech prací zrestaurovánu první komnatu. Jde o freskovou jídelnu, v níž bylo nutné obnovit nejen vzácné malby, ale i dubové parketové podlahy z 19. století. Práce stály čtyři miliony korun.

  • Fresky v jídelně zachycují hrad a jeho okolí ve druhé polovině 18. století. Jde o nejstarší dochovaná vyobrazení Veveří. Místnost byla vybavena dobovým lustrem. Kromě podlah museli odborníci opravit také poškozené dveře.
  • Obnovená jídelna je tedy letos jednou z největších turistických atrakcí hradu. V budoucnu by se měly obnovovat místnosti přiléhající k těmto prostorám. Hrad potřebuje opravy na více místech. Letos se počítá s dokončením střechy nad Anglickým traktem, s dalšími opravami na vyhlídkové romantické terase a s úpravou hradní kaple. Ta měla být od července zpřístupněna veřejnosti, ale při rekonstrukčních pracích našli odborníci daleko více středověkých prvků, než původně čekali, a obnova proto bude náročnější. Její otevření se tedy odkládá, ale zato pak můžeme očekávat o to větší nádheru.
  • V expozicích čekají na návštěvníky ukázky dochovaného mobiliáře, hrad je též doplněn novými info panely k jednotlivým částem areálu.
  • Veveří označují odborníci za „moravský Karlštejn“. První písemná zmínka o Veveří pochází z roku 1213, od roku 1925 je majetkem státu. Státní památkový ústav má hrad ve správě od roku 1999. Za uplynulých pět let do něj byly investovány desítky milionů korun. Přesto je stále ve špatném stavu. Postupně se podařilo opravit z velké části střechy, takzvanou Břitovou věž a také hradní hodiny. Na odstranění největších závad potřebuje historický objekt přibližně 120 milionů korun.
Text: -GoGo- a ČTK

zdroj: COT Business

Hrad Veveří má zrestaurovánu freskovou jídelnu

  • Jižní Morava
  • Evropská unie, evropský fond pro regionální rozvoj
  • Jihomoravský kraj
  • ROP Jihovýchod