Prožijte jižní Moravu netradičně

Zážitek je jediná věc na světě, která Vám zůstane navždy. Prožijte proto ty nejdůležitější chvíle s rodinou, přáteli a obchodními partnery na originálních místech s neopakovatelnou atmosférou.

 

Marie Ebner Eschenbach, žena, spisovatelka a dramatička

Marie Ebner Eschenbach žena, spisovatelka a dramatička. (výstava věnovaná významné osobnosti lysického zámku) a expozice. Expozice věnovaná Marii von Ebner - Eschenbach V roce 2003 byla v renovovaných protorách předzámčí SZ Lysice otevřena výstava věnovaná slavné rakouské spisovatelce Marii von Ebner... celý popis

Marie Ebner Eschenbach

žena, spisovatelka a dramatička. (výstava věnovaná významné osobnosti lysického zámku)
a expozice.

Expozice věnovaná Marii von Ebner - Eschenbach
V roce 2003 byla v renovovaných protorách předzámčí SZ Lysice otevřena výstava věnovaná slavné rakouské spisovatelce Marii von Ebner - Eschenbach /1830-1916/, rozené hraběnce Dubské.

Zámek v Lysicích patřil starému moravskému rodu Dubských z Třebomyslic a zejména tento fakt vedl správu zámku k vytvoření této výstavy. Exponáty připomínající její osobu i dílo jsou svezeny z celé Moravy, jedná se nejen o obrazy připomínající ji samotnou v několika životních etapách, ale také zpodobňující její předky a další příbuzné. Z výtvarných děl mohu jmenovat i vyobrazení její pracovny ve Vídni, či podoby jejího rodiště a místa, kam se vracela celý život - zámku Zdislavice na Kroměřížsku. O jejím životě mohou vypovídat i dobové fotografie. Její literární tvorba / psala jak povídky -z těch , které vyšly v českém překladu např. Obecní dítě, Štědrý večer slečny Zuzany, Na zámku a ve vsi, Krambambuli, či román Božena/ je připomenuta nejen samotnými knižními vydáními, ale také ukázkami jejich rukopisů či překlady vtipných aforismů. Zapomenuta není ani spisovatelčina neobvyklá záliba- sbírala kapesní hodinky a dokonce získala i výuční list v oboru hodinář. Jsem přesvědčena, že návštěvník této expozice má možnost získat další informace o této pozoruhodné dámě, spisovatelce a sběratelce a současně může obdivovat dobové umění nejrůznějšího pojetí.
Ku příležitosti této vzniku této expozice byla také vydána Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm V Brně, publikace napsaná profesorem Filozofické fakulty MU v Brně Jiřím Munzarem: "Marie von Ebner - velká moravská spisovatelka německého jazyka" / k dostání v pokladně SZ Lysice/.
Lysické zámecké divadlo 1790 - 1902
V červnu 2005 byla otevřena výstava věnovaná lysickému zámeckému divadlu. To se původně nacházelo v severním křídle hlavní zámecké budovy od roku 1790 až do roku 1902, kdy jej bohužel zničil požár. Přesto se podařilo zachránit, díky uložení v zámecké knihovně, originály her, z nichž některé kromě klasiků byly i tvorbou majitele zámku či jeho šlechtických přátel. Oni sami v nich také hráli. Nechybí ani návrhy scénografie, kulis, původní loutkové divadlo, zvláště cenné jsou papírové dioráma /kolem roku1730/ či tvz. Aušpurské vystřihovánky z poč. 18 stol. Nechybí ani dobové fotografie herců v divadelních kostýmech. Celá výstava autorky PhDr. Jitky Sedlářové, i když pouze díky marginálním dokladům , dokazuje více jak stoletou existenci jednoho z nejpozoruhodnějších zámeckých divadel na Moravě.

Informace

Typ výstava dokumentů, výstava obrazů - malířství
Místo konání Zámek Lysice (Lysice)
Datum a čas konání pá 1.7.2011 - pá 28.10.2011

Akce je dostupná dle aktuální provozní doby

Přístupné pro vozíčkáře Ne
Zdroj dat Jihomoravský kraj
Je třeba opravit údaje?

  • Jižní Morava
  • Evropská unie, evropský fond pro regionální rozvoj
  • Jihomoravský kraj
  • ROP Jihovýchod