Prožijte jižní Moravu netradičně

Zážitek je jediná věc na světě, která Vám zůstane navždy. Prožijte proto ty nejdůležitější chvíle s rodinou, přáteli a obchodními partnery na originálních místech s neopakovatelnou atmosférou.

 

OK percussion duo

Martin Opršál, Martin Kleibl / bicí nástroje Program: Vít Zouhar: Let Karel Husa: Elegie Pavel Novák Zemek: Vůz sena Maurice Ravel: Pavana za zesnulou infantku Mauricio Kagel: Rrrrrrr... Chick Corea: Spain Vedle skladeb, psaných přímo pro obsazení souboru OK Percussion Duo zazní na tomto koncertu i... celý popis

Martin Opršál, Martin Kleibl / bicí nástroje
Program:
Vít Zouhar: Let
Karel Husa: Elegie
Pavel Novák Zemek: Vůz sena
Maurice Ravel: Pavana za zesnulou infantku
Mauricio Kagel: Rrrrrrr...
Chick Corea: Spain
Vedle skladeb, psaných přímo pro obsazení souboru OK Percussion Duo zazní na tomto koncertu i atraktivní transkripce teskné Elegie českoamerického skladatele Karla Husy, slavné Ravelovy Pavany za zesnulou infantku a neméně známé suity Spain legendárního jazzového pianisty Chicka Corey, kterou nejspíš každý posluchač pozná hned po prvních taktech. Soubor bicích nástrojů OK Percussion Duo působí na hudební scéně od roku 2007. Zakladateli a členy dua jsou Martin Opršál a Martin Kleibl. Výrazným znakem souboru je jeho mnohostranný žánrový záběr. Ten se projevuje ve třech rovnocenných interpretačních rovinách - v Klasické linii, Klubovém programu a Pódiové show. Přestože tyto tři programy jsou žánrově velmi odlišné, díky široké hudební zkušenosti obou interpretů se všechny vzájemně prolínají.
Po studiích na konzervatoři, během nichž se stal členem Filharmonie Brno, Mezinárodního orchestru Gustava Mahlera a Orchestru Evropské unie (spolupráce s dirigentem Claudio Abbadem), studoval Martin Opršál na Janáčkově akademii múzických umění, kde nyní působí pedagogicky jako docent v oboru melodických bicích nástrojů a komorní hry a je vedoucím katedry bicích nástrojů. Byl jedním ze zakládajících členů Středoevropského souboru bicích nástrojů DAMA DAMA a zvítězil s ním v mezinárodní soutěži bicích orchestrů v Nizozemsku. Jeho hudební prioritou je hra na marimbu. Cílevědomě uvádí na svých koncertech v českých nebo světových premiérách skladby napsané pro tento nástroj. Vede semináře o interpretaci soudobé hudby pro marimbu a je zván do porot interpretačních soutěží. Je vyhledávaným interpretem soudobé komorní hudby. Spolupracuje také na multižánrových projektech; mimo jiné se podílel na dvou CD Ivy Bittové či na nahrávce symfonie "Stories of the Danube" jazzové legendy Joe Zawinula.

Martin Opršál účinkoval sólově či v ansámblech na řadě koncertů či hudebních festivalů v zemích střední a západní Evropy, v Japonsku a Koreji. Natočil a vydal CD "Reverberations" se sólovou a komorní hudbou pro marimbu. Martin Kleibl svoje schopnosti prokázal již na konzervatoři, kdy se stal členem orchestru The Young Sound Forum of Central Europe (zde spolupracoval s Krzysztofem Pendereckim). Při studiu na Janáčkově akademii múzických umění postupně prošel vzděláním v klasické, jazzové i populární hudbě. Během dvouletého studijního pobytu na University of North Texas v jazzové třídě jednoho z nejvýznamnějších světových pedagogů Eda Sopha získal zkušenosti také v indické, latinsko-americké a africké hudbě. Svůj hráčský rozhled si dále rozšířil účastí na řadě workshopů se špičkovými interprety. V současné době je členem bicí skupiny Filharmonie Brno. Jako jeden z nejvýraznějších hráčů nastupující generace je zván ke spolupráci na projektech předních českých i zahraničních jazzových interpretů, jakými jsou Didrik Ingvaldsen nebo Fabio Delvo. Zaměřuje se též na experimentální hudbu - například spolupracoval se Švýcarským Paul Klee Ensemble a slovenským Quasars Ensemble. I přes interpretační všestrannost zůstává jeho hlavním nástrojem bicí souprava, kterou využívá jak jazzové a populární hudbě, tak v hudbě klasické. Jako sólista či v ansámblech se představil ve většině zemí Evropy, v Japonsku a USA. Zabývá se také pedagogickou činností, mimo jiné působí na katedře bicích nástrojů na Janáčkově akademii múzických umění.

Informace

Typ koncert
Místo konání Hotel Besední dům (Ivančice)
Datum a čas konání čt 19.6.2014 19:30
Součást festivalu

Concentus Moraviae 2014

Součást opakované události Concentus Moraviae
Přístupné pro vozíčkáře Neznámo (prostory nejsou bezbariérové)
Zdroj dat Ticketportal
Je třeba opravit údaje?

  • Jižní Morava
  • Evropská unie, evropský fond pro regionální rozvoj
  • Jihomoravský kraj
  • ROP Jihovýchod