Prožijte jižní Moravu netradičně

Zážitek je jediná věc na světě, která Vám zůstane navždy. Prožijte proto ty nejdůležitější chvíle s rodinou, přáteli a obchodními partnery na originálních místech s neopakovatelnou atmosférou.

 

Výstava fotografií Bohumíra Prokůpka

Český fotograf a spoluzakladatel skupiny Český dřevák Bohumír Prokůpek se narodil 13. 10. 1954 v Humpolci, zemřel předčasně 19. 11. 2008. V letech 1970 – 1974 vystudoval fotografii na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně. Po maturitě krátce pracoval v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích a v období... celý popis

Český fotograf a spoluzakladatel skupiny Český dřevák Bohumír Prokůpek se narodil 13. 10. 1954 v Humpolci, zemřel předčasně 19. 11. 2008.

V letech 1970 – 1974 vystudoval fotografii na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně. Po maturitě krátce pracoval v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích a v období 1975 – 1976 jako laborant v ČTK. V letech 1978 – 1985 působil jako obrazový redaktor v nakladatelství Pressfoto, odkud byl propuštěn kvůli incidentu s STB vzhledem ke svému náboženskému vyznání. Později zde vydával své práce prostřednictvím svých přátel a kolegů. V období let 1982 – 1986 vystudoval katedru fotografie na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze. V roce 1990 vstoupil spolu s přáteli Petrem Balajkou a Pavlem Froňkem do nakladatelství ASCO, družstvo invalidů. Zde mezi jeho zajímavé počiny patří mj. publikace Encyklopedie českých a slovenských fotografů. V roce 2000 založili fotografové Karel Kuklík, Jan Reich, Jaroslav Beneš a Bohumír Prokůpek skupinu Český dřevák, a to u příležitosti plánované výstavy svých velkoformátových fotografií v pražské Galerii Josefa Sudka. Výstava se sice nakonec jmenovala Střední formát, ale dala vznik ve výsledku šestičlenné tvůrčí skupině, zapojili se ještě Tomáš Rasl a Petr Helbich. Bohumír Prokůpek od roku 2002 působil jako pedagog na FAMU, kde vedl ateliér plenéru. Nelze opomenout jeho aktivity ve výstavnictví, jako byly realizované návrhy návštěvnického centra v Čížově v Národním parku Podyjí a Památníku Lidice. A co říci k Mistrovu dílu? Na fotografiích často vidíme krajinu ztišenou, jakoby zadumanou do sebe, z které však vyzařují prostota a energie vedoucí k soustředění, dále detaily přírody, travin, kmenů či listů. Jeho fotografie vypovídají nejen o zobrazených místech, ale i velmi intenzivně o jejich autorovi – o člověku, který přírodu miloval, který se cítil být její součástí, a proto jí tak dobře rozuměl.
A k této výstavě na křtinském zámku? Je zde prezentován výběr barevných středně velkých, zádumčivých fotografií zvířat, které opravdu stojí za vidění.

Fotograf Bohumír Prokůpek v krajině nalézal sebe a odpovědi na mnoho otázek života. Odtud – z voňavé země – čerpal sílu a porozumění, které pak radostně rozdával kolem sebe. Činí tak svým dílem dodnes.

Ing. Pavel Mauer

Informace

Typ výstava fotografií
Povolen vstup se zvířaty Akce je vhodná pro děti
Poznámka Expozice je otevřena ve výstavní chodbě zámku Křtiny v termínu 9. 3. – 7. 4. 2015, a to denně od 10.00 do 17.00 h. (Vernisáž výstavy se konala 9. 3. 2015 v 17.00 h za účasti Mistrova syna – Lukáše Prokůpka.)
Místo konání Společenské a vzdělávací centrum zámek Křtiny (Křtiny)
Datum a čas konání po 9.3.2015 - út 7.4.2015

Akce je dostupná dle aktuální provozní doby

URL www.zamek-krtiny.cz/9-3-7-4-2015-vystava-fotografii-bohumira-prokupka/
Přístupné pro vozíčkáře Ano
Vstupné dobrovolné
Zdroj dat Společenské a vzdělávací centrum zámek Křtiny
Je třeba opravit údaje?

  • Jižní Morava
  • Evropská unie, evropský fond pro regionální rozvoj
  • Jihomoravský kraj
  • ROP Jihovýchod