Prožijte jižní Moravu netradičně

Zážitek je jediná věc na světě, která Vám zůstane navždy. Prožijte proto ty nejdůležitější chvíle s rodinou, přáteli a obchodními partnery na originálních místech s neopakovatelnou atmosférou.

 

Poklady z depozitářů

Státní zámek Lysice otevřel v prostorách předzámčí výstavu prezentující kulturní mobiliář, který nepochází přímo z jeho původních sbírek. Nábytek, obrazy, textilie, sklo, fotografie i zbraně patřily původně do vybavení šlechtických sídel, které byly po zestátnění  po II. světové válce určeny k jiným... celý popis

Státní zámek Lysice otevřel v prostorách předzámčí výstavu prezentující kulturní mobiliář, který nepochází přímo z jeho původních sbírek.
Nábytek, obrazy, textilie, sklo, fotografie i zbraně patřily původně do vybavení šlechtických sídel, které byly po zestátnění  po II. světové válce určeny k jiným účelům využití (domovy seniorů, mládeže, sociální ústavy, hospodářské budovy JZD apod.), než k zpřístupnění pro veřejnost. Předměty, které pocházely z těchto dnes nepřístupných hradů a zámku na jižní a severní Moravě, jsou jako tzv. svozy spravovány na státních hradech a zámcích. 

V Lysicích je to téměř z 43 hradů a zámků a původně 38 tis. inventárních jednotek. Péče se tedy dostává nejen původnímu lysickému vybavení zámku. Jsou uloženy v depozitářích, zapůjčující se na výstavy, či doplnění jiných zámeckých prohlídkových tras a v mnoha případech se postupně vrací na místo, odkud byly přivezeny. Ať už mám na mysli restituce, či památky, které brzy začnou znovu být šlechtickými sídly, kam se veřejnost  podívá (zámek Čechy pod Kosířem).

Tato výstava je součástí projektu NPÚ s názvem Hradozámecká inventura  a je přístupná v září denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin a v říjnu potom od 10 do 16 hodin pouze o víkendech a svátku a rovněž mimořádně i 1.11.2015.
Výstava je dvouletá bude tedy trvat až do podzimu 2016, ale předměty se v ní budou obměňovat, podle jejich druhu a zpracování s ohledem na jejich památkovou ochranu (fotografie, listiny).

Informace

Typ výstava dokumentů, výstava fotografií, výstava skla, bižuterie, výstava užitého umění
Místo konání Zámek Lysice (Lysice)
Datum a čas konání čt 24.3.2016
URL www.zameklysice.cz
Zdroj dat Jihomoravský kraj
Je třeba opravit údaje?

  • Jižní Morava
  • Evropská unie, evropský fond pro regionální rozvoj
  • Jihomoravský kraj
  • ROP Jihovýchod