Prožijte jižní Moravu netradičně

Zážitek je jediná věc na světě, která Vám zůstane navždy. Prožijte proto ty nejdůležitější chvíle s rodinou, přáteli a obchodními partnery na originálních místech s neopakovatelnou atmosférou.

 

Vernisáž výstavy V zahradě květ

Karolína Klimešová: V zahradě květ Slovo zahrada znamenalo původně oplocené, kultivované místo (indogerm. ghorto = pletivo, plot, ohrazení). Zahrada proto v primárním smyslu představuje původ kultury (lat. cultura = obdělávání pole, zušlechťování - lat. cultus = pěstování a péče o rostliny, pěstování... celý popis

Karolína Klimešová: V zahradě květ

Slovo zahrada znamenalo původně oplocené, kultivované místo (indogerm. ghorto = pletivo, plot, ohrazení). Zahrada proto v primárním smyslu představuje původ kultury (lat. cultura = obdělávání pole, zušlechťování - lat. cultus = pěstování a péče o rostliny, pěstování umění, uctívání, kult). Jedná se o pokojné místo, o něž je pečováno a uplatňuje se v něm kosmický řád oproti divému, pustému chaosu. Je to zahrada Eden, ráj, kterou mýty udávají jako vlastní, pro člověka určené bydliště a v jejímž středu roste strom života.

Zahrada má tělo, duši a ducha. V těle zahrady probíhá látková výměna: v půdě i nad ní, mezi drobnými živočichy a rostlinstvem, stejně jako působením zahradníka, jeho zaléváním, hnojením a rytím. O životním těle zahrady můžeme mluvit jako o životním společenstvu rostlin a zvířat, které má svou vlastní dynamiku sil. S duševním živlem se setkáváme v pestrých květinách, bzučícím světě hmyzu, ve cvrlikání ptáků, v žížalách, ještěrkách, myších a ježcích, stejně jako ve fantazii zahradníka, která nalézá svůj výraz v pestrých sádrových figurkách, v podobě fontánky i záhonů. Mistr zahradník, selka nebo starý zahrádkář přenášejí své duševní obsahy na zahradu a stávají se spolu s přírodními silami rodiči tohoto útvaru. Zahrada je věrným zrcadlem toho, kdo ji dává podobu. Není to však jen zahrada, o níž se člověk stará a které dává podobu, také člověk je ovlivňován, poučován a kultivován svou zahradou. Pravidelná péče o rostliny a tvory je pro člověka obřadem. Pracuje ve shodě se zemskými silami a poznává působení přírody. Učí se naději a trpělivosti, když vysazuje rostliny nebo seje semena, čeká na úrodu, doufá v déšť. Když hodiny a hodiny rytmickým pohybem okopává půdu nebo přehazuje kompost, vynořují se před jeho vnitřním zrakem důmyslné obrazy. Při pletí se do jeho vědomí jako mandaly vetkávají nádherně utvářené, geometricky tvarované růžice rostlin. Při své meditativní práci zahradník vidí individualitu své zahrady- genius loci. Taková zahrada září, že se i kolemjdoucí na chvíli zastaví a užasne. Zahrada je vysněnou zemí blahobytu, zemí nedělí.

Zatím nejsem sice zahradnicí, ale stálou obdivovatelkou, pozorovatelkou a častou obyvatelkou všech možných zahrad. Dlouhou dobu se má malířská práce odehrává v plenéru, ale převážně jsou to právě parky a zahrady, kde pracuji. Jsou pro mne samotnou překvapivě nevyčerpatelně inspirativní místo. Zajímá mě romantika genia loci všech možných druhů zahrad, ať už to jsou zahrádkářské kolonie s prapodivnými objekty a boudami, vesnické záhumenky či velkolepé lesoparky s nabídkou těch nejušlechtilejších rostlin. Má tvorba se zaměřuje na romantické až naivní motivy. Pokaždé mě zaujme něco jiného, ale poslední roky se zabývám převážně květem samotným. Buď v korpulentních papírových asamblážích, nebo klasičtějším pojetí malby jako právě na této výstavě. Protože je to hlavně barevný květ, který připoutá mou pozornost, svou malířskou prací se obdivuji rozkvetlým růžicím a chci je v obraze nadřadit nad vším ostatním. Tato výstava představuje obrazy zaměřené na květy malované v Dendrologické zahradě v Průhonicích a v Rumunských starobylých zahradách. Pivoňky, letničky, byliny tvoří barevné shluky a skupiny nebo změti tvarů. Některé obrazy jsou zaměřeny na barevné skrumáže, další se věnují detailu, jiné mohutnosti květu. Vždy podle konkrétní nálady. Olejomalby jsou více či méně realistické. Některé druhy květů si říkají o pečlivější provedení, jiné zase svádí k utvoření barevné skvrny. Květiny jsou pro mě nositelkami mnoha významů. Ale její hlavní úkol je jasný - být barevná a přitažlivá, tedy vábivá. Proto i mě nedá, abych jí nevěnovala svou malířskou pozornost.

Karolína Klimešová

(citace použita z knihy: Zahrada jako mikrokosmos, Wolf-Dieter Storl, 2001)

www.karolinaklimesova.cz


Informace

Typ vernisáž
Místo konání Společenské a vzdělávací centrum zámek Křtiny (Křtiny)
Datum a čas konání pá 2.9.2016 17:00
URL www.zamek-krtiny.cz
Přístupné pro vozíčkáře Neznámo (kulturní středisko je bezbariérové)
Zdroj dat Jihomoravský kraj
Je třeba opravit údaje?

  • Jižní Morava
  • Evropská unie, evropský fond pro regionální rozvoj
  • Jihomoravský kraj
  • ROP Jihovýchod