Prožijte jižní Moravu netradičně

Zážitek je jediná věc na světě, která Vám zůstane navždy. Prožijte proto ty nejdůležitější chvíle s rodinou, přáteli a obchodními partnery na originálních místech s neopakovatelnou atmosférou.

 

Květina z vody zrozená

Nádherná aranžmá z živých květin ozdobí a provoní I. prohlídkový okruh Reprezentační místnosti 1. patra paláce. Výstava Květina z vody zrozená je součástí cyklu výstav Květiny renesance na hradech a zámcích v rámci Roku renesanční šlechty. Základním tvůrčím principem renesance, která má kořeny v 15... celý popis

Nádherná aranžmá z živých květin ozdobí a provoní I. prohlídkový okruh Reprezentační místnosti 1. patra paláce. Výstava Květina z vody zrozená je součástí cyklu výstav Květiny renesance na hradech a zámcích v rámci Roku renesanční šlechty.

Základním tvůrčím principem renesance, která má kořeny v 15. století v Itálii, bylo hledání krásy a harmonie a oživení antického kulturního dědictví. Po období středověku se staly květiny velikou módou a člověk k nim zaujal zcela nový postoj. Staly se běžnou součástí života a nového pohledu na svět. Jak můžeme zjistit z uměleckých děl renesančních mistrů (Rafael, Botticelli, Michelangelo), květiny byly upravovány do rozměrných vysokých kytic a v různých nádobách rozestavovány na zem, okenní římsy a nástěnné police. Opět přicházejí ke slovu květinové girlandy a věnce, které nacházejí své uplatnění v nových palácích i měšťanských domech.

Ke květinám pro toto období typickým – liliím, růžím, kosatcům, karafiátům a kopretinám – se nyní vedle např. hrachorů, chrp, fialek, slunečnic, ostrožek a orlíčků přidávají od 2. pol. 16. století také tulipány, hyacinty a další cibuloviny, které se do Evropy dostávají z Blízkého východu. Jako zeleň se používaly vavřín a myrta, do věnců a girland i větvičky s plody. Zvlášť do girland, které se zavěšovaly do sloupoví a nad vchody, se ke květům s oblibou přidávaly ovocné plody.

V počátcích tohoto období se květiny nezřídka aranžovaly do užitkových nádob, hojně se využívaly např. karafy a poháry, postupem času se vyráběly nádoby určené speciálně pro květiny, jako vázy z majoliky a fajáns, dále pak z kameniny a skla. Koncem 16. století se začínají květiny uplatňovat jako přízdoby šatů a účesů, dále pak spolu s ovocnými mísami nacházejí své nezastupitelné místo při výzdobě slavnostních tabulí.

Informace

Typ výstava květin
Místo konání Hrad Veveří (Veverská Bítýška)
Datum a čas konání so 13.5.2017 - ne 21.5.2017

Akce je dostupná dle aktuální provozní doby

URL https://www.veveri.cz/cs/akce/16218-kvetina-z-vody-zrozena
Přístupné pro vozíčkáře Neznámo (prostory nejsou bezbariérové)
Vstupné 90 Kč plné vstupné, 60 Kč snížené vstupné
Zdroj dat Národní památkový ústav
Je třeba opravit údaje?

  • Jižní Morava
  • Evropská unie, evropský fond pro regionální rozvoj
  • Jihomoravský kraj
  • ROP Jihovýchod