Prožijte jižní Moravu netradičně

Zážitek je jediná věc na světě, která Vám zůstane navždy. Prožijte proto ty nejdůležitější chvíle s rodinou, přáteli a obchodními partnery na originálních místech s neopakovatelnou atmosférou.

 

Výstava Betlémy a premiéra největšího diorama v ČR na téma Život Kristův

Tradiční vánoční výstavu historických, ale především současných betlémů pořádá Letohrádek Mitrovských na Starém Brně. V letošním roce představíme dřevěné, vyřezávané betlémy z Východních Čech, které po desetiletí vyrábí členové rodiny Haldových ze Sedloňova v Orlických horách. Betlémy Jarmily Haldové... celý popis

Tradiční vánoční výstavu historických, ale především současných betlémů pořádá Letohrádek Mitrovských na Starém Brně.

V letošním roce představíme dřevěné, vyřezávané betlémy z Východních Čech, které po desetiletí vyrábí členové rodiny Haldových ze Sedloňova v Orlických horách. Betlémy Jarmily Haldové a jejích synů se vyznačují pestrou barevností a velkým množstvím darovníků, tedy postav, které přicházejí v betlému obdarovat Ježíška, upřesnil jeden z kurátorů výstavy Petr Lukas. V betlémářské tvorbě vyniká rodina řezbářů využíváním prvků lidové architektury a také vlídnými výrazy obličeje, které mají kromě postaviček i zvířátka. Haldovi jsou ale také velcí sběratelé, a tak si ze svých cest po světě betlémy i přivážejí. Díky tomu můžete na vánoční výstavě obdivovat část jejich soukromé sbírky světových betlémů pocházejících například z Itálie, Ruska, Bolívie, Mexika nebo Afriky.

Na výstavě se představí také největší betlémové dioráma v ČR na téma Život Kristův. Autorka - Ivana Langrová z Beskyd - zhotovila z ovčího rouna vlastního chovu celkem 105 lidských postaviček a zvířat v celkem 25 scénách. Biblický příběh začínající zvěstování Panně Marii, a končící Ukřižováním, bude provázet převyprávěný příběh, podle kterého se budou jednotlivé scény divákům představovat. Tento originální počin vyráběla autorka přibližně dva roky a jak sama uvádí, výroba propracovanější postavy o výšce 35 cm trval i týden. Prostorové výtvarné dílo bude v Letohrádku představeno v premiéře.

Výstavu doplní adventní a vánoční floristické dekorace. Nebude nouze a nápadité vazby a objekty z přírodních materiálů kombinující tradici i současné floristické trendy.

Informace

Typ výstava betlémů, výstava - vánoce a advent
Akce je vhodná pro děti
Poznámka Otevřeno: Út - Ne: 10 - 16 h. 24. 12. Zavřeno, 25. a 26. 12. Otevřeno 13 - 17 h., 31. 12. a 1. 1. Zavřeno
Místo konání Letohrádek Mitrovských (Brno)
Datum a čas konání so 8.12.2018 - ne 13.1.2019

Akce je dostupná dle aktuální provozní doby

URL https://www.letohradekbrno.cz/probihajici-vystavy
Přístupné pro vozíčkáře Neznámo (prostory nejsou bezbariérové)
Vstupné dospělí - 99 Kč, senioři a studenti VŠ/VOŠ - 75 Kč, studenti SŠ - 65 Kč, děti ZŠ - 55 Kč, děti MŠ - 30 Kč. Sleva na ZTP/P - 20% (platí obě osoby)
Zdroj dat Jihomoravský kraj
Je třeba opravit údaje?

  • Jižní Morava
  • Evropská unie, evropský fond pro regionální rozvoj
  • Jihomoravský kraj
  • ROP Jihovýchod